Власна думка: міф чи реальність?

16_Власна-думка-Я-и-другиеЧи задумувались ви, що таке «власна думка»? Яким чином людина формує свою власну думку? Чому люди часто відстоюють чужі думки? Навіщо людям відстоювати думку, яка їм не вигідна?

Про все це ми поговоримо у даній статті.

Кілька днів тому я дивився надзвичайно пізнавальний фільм 1971 року випуску, який називається «Я и другие». Це документальний фільм із різними психологічними експериментами, який дає нам уявлення про те, як формує свою думку кожна людина.

Ви можете заперечити, що кожна людина особистість і не можна все гребти під одну гребінку. Я теж так думав, поки не подивився цей фільм :) Рекомендую його переглянути всім, хто хоче пізнати себе та оточуючих людей краще.

Експерименти проводились з різними віковими категоріями людей: маленькими дітьми, школярами, студентами, але висновки можна зробити загальні, не залежно від віку людини.

 

У мене склались наступні висновки після перегляду даного фільму:

 

1.     Ми бачимо те, що хочемо бачити

 

Уявіть собі, що перед вами ставлять портрет невідомої вам людини і кажуть, що це дуже відомий злочинець. Ваше завдання: знайти в цьому портреті риси, які характерні людині на портреті. Що ви скажете? Швидше за все, ви скажете щось такого плану: у нього злий погляд, вольове підборіддя, нахмурені брови і т.д.

А тепер уявіть, що цей самий портрет після вас покажуть вашому товаришеві, який його теж не бачив. Але цього разу, товаришеві скажуть, що це портрет відомого вченого і попросять знайти в ньому риси, які йому характерні. Як ви думаєте, що буде говорити ваш товариш? З величезною ймовірністю, він скаже, що у нього дуже приємне лице, добрі очі і погляд людини, яка дуже багато працює.

Якщо показати цей портрет ще комусь і сказати, що це портрет громадського діяча, то люди побачать ще інші риси. І так люди будуть шукати в портреті ті риси, які повинні відповідати тому типу особистості, яку їм нав’язали (вигадали, збрехали) інші люди.

 

2.     Люди навколо нас роблять на нас тиск своєю думкою

Цей тиск залежить від статусу людей, які є навколо нас. Якщо ми рівняємось на цих людей, якщо вони для нас є важливими і авторитетними, то думка дуже легко може змінитись в їхню користь.

Саме тому, варто самому ставати тією людиною, до якої прислухаються, за якою слідують і думка якої є дуже важливою для оточуючих.

 

3.     Усім дуже важлива думка оточуючих

Для всіх людей, а особливо для дітей, дуже важливо бути такими, як всі оточуючі. Саме тому варто вибирати оточення людей, які будуть формувати ваш світогляд. Не даремно багато років тому придумали розумний вислів: «З ким поведешся – того й наберешся». На 100% з ним погоджуюсь.

 

4.     Якщо ми робимо не так як всі, то у нас виникає страх

Уявіть собі, що всі навколо вас говорять вам, що якщо ти будеш погано вчитись, то не зможеш знайти хорошої роботи. Хоча, що таке хороша робота, ніхто не говорить :) Ось так і виростають діти, які бояться не вчитись, бо тоді вони не зможуть знайти хорошої роботи.

А ті, хто не вчився, не думають про хорошу роботу, а думають про те, чим їм зайнятись, щоб прогодувати себе і свою сім’ю і, як правило, самі створюють роботу (бізнес), на яку влаштовуються ті, хто добре вчився і добре «зубрив» домашні завдання :)

Це не означає, що дітям не потрібно вчитись взагалі. Вчитись необхідно, але  нам потрібно вчити своїх дітей так, щоб вони думали про те, як стати багатими і щасливими, а не «як знайти хорошу роботу».

 

5.     Будь-кого можна переконати в будь-чому

У цьому фільмі є дуже показовий експеримент. В ньому піддослідного запрошують в аудиторію, в якій зібралось шестеро людей. На стіні розвішують портрети п’ятьох різних людей, але аудиторії (крім піддослідного) попередньо дають завдання переконати оточуючих, що, наприклад, 2-й і 5-й портрети – це портрети однієї людини.

І абсолютна більшість піддослідних іде на поводу шести чоловік, які приводять різні аргументи на користь схожості (хоча часто ці аргументи, м’яко кажучи, не відповідають дійсності :) ). Навіть, коли на портрет жінки і чоловіка кажуть, що це один чоловік, просто переодітий і побритий, то піддослідний погоджується з думкою інших людей. Звичайно, сказати на чорне, що це біле, набагато важче, але і таке було в експерименті :)

 

6.     Власна думка – це ілюзія

Власна думка – це поєднання в собі думок різних людей. Ось такий загальний висновок можна зробити. Навколо нас стільки людей, стільки думок, що мати свою особисту думку, яка не базується на чиїсь іншій думці, просто немає можливості. Адже ми всі живемо в соціумі і в кожному колективі чи групі людей існують свої правила, свої трактування, свої думки. А ми лише вибираємо і комбінуємо ті думки, які для нас здаються найправильнішими.

Часто нам не так важлива власна думка, як просто показати іншим, що ми маємо свою думку. Навіть, якщо це на підсвідомому рівні хтось ще змалку заклав у нас певну думку, ми можемо її роками відстоювати. Ми можемо відстоювати чужі думки, не вникаючи і не заглиблюючись в них, а просто беручи на віру.

Але, гірше за все, коли ми відстоюємо думки, які нам не вигідні, які створюють нам лише шкоду. Наприклад, жінка, яку б’є її чоловік, відстоює «свою» думку, що він хороший, просто іноді занадто емоційний, хоча, насправді, так було у її батьків і вона не вірить, що по іншому може бути.

Тому, давайте розвивати свою особистість і ставати тими людьми, на яких можуть покластись інші люди. Говорити лише те, що приносить користь іншим людям, висловлювати свої думки, пам’ятаючи, що хтось може взяти цю думку і побудувати на ній «свою» думку.

Давайте будемо з відповідальністю підходити до кожного слова, яке ми говоримо і тоді ми і всі навколо нас будуть ставати кращими і світ навколо нас стане таким, яким ми його малюємо.

Всім рекомендую переглянути фільм «Я и другие» (крім останнього пропагандистського епізоду :) ). В 2010 році зняли сучасну версію цього фільму з аналогічною назвою, але всі експерименти один до одного повторюються за змістом, забрали лише останній експеримент :)

Напишіть, будь-ласка, в коментарях, чи звертали ви увагу на те, що берете за основу «своїх» думок чиїсь інші? Чи готові ви вдосконалюватись і поширювати лише хороші думки?

Щиро ваш, Юрій Холоденко.

Вам теж може сподобатись :

Лідерство у спілкуванні як основа будь-якого оратора
Холодні дзвінки – це просто
Невербальні жести впевненого виступу
Vkontakte
FaceBook
Коментарi

Залишіть коментар